Hlavní obsah

Boom fotovoltaiky nás teprve čeká, říká šéfka solární firmy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Agenda SZ Byznys se Simonou Labudovou, výkonnou ředitelkou společnosti Columbus Energy, která se zaměřuje na instalace solárních elektráren.Video: Sofie Krýžová, Seznam Zprávy

 

Loňský počet připojených fotovoltaik byl rekordní. Enormní zájem o instalace bude podle šéfky solární společnosti Columbus Energy Simony Labudové pokračovat i letos, ale kromě domácností čeká růst hlavně firemní fotovoltaiky.

Článek

Rozhovor si můžete poslechnout i v audioverzi.

82 799 –⁠ tolik se loni podle Solární asociace v Česku postavilo solárních elektráren. To je více než v roce 2022, o kterém se tehdy mluvilo jako o rekordním.

Nárůst zájmu o výrobu elektřiny ze slunce pociťují hlavně firmy, které fotovoltaiku instalují. Mezi nimi je také společnost Columbus Energy, která na tuzemském trhu působí od roku 2022.

„Absolutně nejsilnější byl první kvartál roku 2023 a nejvíc rekordní byl pro nás březen. V průběhu druhého a třetího kvartálu poptávka klesala a byla to reakce na informace, které proudily ke klientům z hlediska klesajících cen elektrické energie,“ říká v pořadu Agenda SZ Byznys výkonná ředitelka firmy Simona Labudová.

Příležitosti k dalšímu rozvoji solární energetiky v Česku s sebou přinese i rok 2024.

„Nabízí příležitosti hlavně v B2B segmentu, ve firemních instalacích. Velmi nám k tomu pomáhá novela energetického zákona Lex OZE II, který to odstartuje a týká se komunitní energetiky, u firem jsou to dotace RES+, které by se měly na začátku druhého kvartálu všechny uvolnit,“ popisuje Labudová.

Od července nabyde účinnosti novela zákona, která v Česku umožní start tzv. komunitní energetiky, tedy sdílení elektřiny z vlastní výrobny do ostatních odběrných míst. Velký potenciál mají právě obnovitelné zdroje včetně fotovoltaiky.

„Evidujeme velký zájem ze strany SVJ a bytových domů. Myslím, že to je krok správným směrem,“ předpokládá ředitelka solární firmy.

Mateřská společnost Columbus Energy sídlí v Polsku, kde trh loni po několikaletém solárním boomu zažil výrazný pokles. Důvodem podle Labudové byly také změny v možnostech ukládání nespotřebované energie na později, kdy 80 procent přebytků mohli výrobci poslat do virtuálních baterií.

Od tohoto systému však Polsko v posledních dvou letech upustilo. „Počet instalací z toho důvodu výrazně poklesl. Když se bavíme o boomu z rok 2021 a 2022, tak tam bylo 60 až 80 000 instalací. V současné době se pohybujeme mezi osmi a 10 000. Ten pokles je tam enormní,“ uvedla Labudová.

K podobnému propadu poptávky pravděpodobně jednou dojde i v Česku, ale ne v blízké době. „U nás ten boom teprve přijde, máme ho před sebou. Takže k poklesu určitě dojde, ale nebude to v řádu jednotek roků,“ předpokládá Labudová.

Ještě pořád v České republice evidujeme zhruba 700 000 střech na rodinných domech, které jsou využitelné k výstavbě fotovoltaické elektrárny.
Simona Labudová, výkonná ředitelka společnosti Columbus Energy

V roce 2023 bylo do sítě připojeno 80 000 nových domácích fotovoltaických elektráren. Podle Labudové se však potenciál menších fotovoltaik nevyčerpal.

„Ještě pořád v České republice evidujeme zhruba 700 000 střech na rodinných domech, které jsou využitelné k výstavbě fotovoltaické elektrárny,“ říká Labudová. Další příležitost k rozvoji nabízejí také střechy administrativních a skladových budov. „Jsme ještě na začátku a máme hodně práce před sebou,“ zdůrazňuje.

Foto: Seznam Zprávy, Seznam Zprávy

Výkonná ředitelka společnosti Columbus Energy Simona Labudová.

Doposud se Columbus Energy soustředila na rodinné domy, u firem instalovala pouze desítky elektráren.

„V prvních dvou letech jsme se chtěli věnovat segmentu rodinných domů a naše strategie byla 90 procent rodinné domy, pět procent firmy. Dneska je to zhruba 60 na 40. Nárůst čekáme daleko větší než v předchozích letech,“ predikuje ředitelka.

Loni dostala zelenou také tzv. agrovoltaika, která umožňuje výstavbu solárních elektráren na zemědělské půdě, takže se současně pěstují plodiny a vyrábí elektřina.

Columbus Energy sice registruje několik zájemců o tento typ instalací, ovšem podmínky jsou pro agrovoltaiku ještě omezené. „Je vhodná spíš na vinice či chmelnice. Vnímáme to tak, že první roky půjde o nějaké experimentování, ze kterého vyplynou podmínky pro další fungování,“ myslí si Labudová.

Na jih a východ

Columbus Group sdružuje zhruba 150 firem. V roce 2022 se z Polska rozrostla do Česka, loni expandovala na Slovensko a své podnikání chce dále rozšiřovat. „V těch následujících letech to budou Slovinsko a Chorvatsko,“ říká Labudová.

„Slovinsko má v plánu do roku 2030 čerpat z obnovitelných zdrojů zhruba 27 procent a v současné době jsme na nějakých dvou procentech,“ vysvětluje důvody expanze na jih Labudová.

Skupina uvažuje také o podnikání na Ukrajině, kde však stále zuří válka. „Země je ve velmi zuboženém stavu. Jakýkoli typ podnikání určitě není jednoduchý. Nicméně Ukrajina je doteď stoprocentně závislá na energii z fosilních paliv a z jádra. Cílem na Ukrajině je energetická nezávislost,“ popisuje situaci Labudová.

Pro firmy je nyní těžké predikovat, kdy se situace uklidní natolik, aby byla země vhodná pro rozvoj podnikatelského prostředí. „Přesto doufáme a začínáme tam budovat určité obchodní struktury, protože ten trh má veliký potenciál,“ říká.

Doporučované