Hlavní obsah

Solární vzducholoď obletí na jeden zátah celý svět

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Solární vzducholoď na jeden zátah obletí svět. Stavět ji začne startup z Francie.Video: Jan Marek

 

Běžná letadla vypouštějí emise a zhoršují klimatickou změnu. Proto mají i velcí hráči v tomto průmyslu stále větší zájem o elektrifikaci. Jsou však i tací, kteří uvažují mimo zaběhnuté šablony.

Článek

V úvodní videoreportáži tohoto článku se můžete podívat na design vzducholodi, která by měla přeletět 40 tisíc kilometrů a 25 zemí za 20 dní bez jediné zastávky. A to díky tomu, že ji bude pohánět vodík a především sluneční energie. I proto se jmenuje Solar Airship One.

Informace a záběry si můžete poslechnout i prohlédnout v úvodní videoreportáži.

Přelomový dopravní prostředek začne letos stavět francouzský startup Euro Airship, který s ním chce vzletět už v roce 2026. Chce se zbavit fosilních paliv a letectví by pak neprodukovalo emise skleníkových plynů, na nichž se celosvětově podílí ze dvou procent, a jako bonus vzducholoď poletí téměř bez hluku.

„Cílem je dostat do vzduchu toto neobyčejné plavidlo, které nejenže bude schopné dosáhnout velkého leteckého úspěchu, ale vyšle i zprávu – sdělení o obnovitelných energiích,“ uvádí v reportáži SZ Tech jeden z pilotů stroje, Bertrand Piccard, který v rámci svého projektu Solar Impulse obletěl v roce 2016 svět v letadle na sluneční pohon a v roce 1999 v horkovzdušném balónu.

Co plavidlo tvoří a jak funguje

Masivní solární vzducholoď bude 151 metrů dlouhá, ve tvaru velryby a vyrobená jako taková dvojitá obálka.

Vnitřní část samozřejmě obsahuje plyn – konkrétně hélium v 15 vacích o celkové maximální kapacitě 53 tisíc metrů krychlových. A právě ty, řízené počítačem, budou sloužit k prakticky okamžitému manévrování plavidla.

Okolo vaků pak bude konstrukce vyrobená většinou z hliníku a na té už potom také samotné fotovoltaické panely zajišťující pevnost celého tělesa. Jejich plocha by měla být až 4800 metrů čtverečních, což je přibližně tolik, kolik měří jedno fotbalové hřiště.

Soláry budou primárním zdrojem elektřiny pro motory, přičemž nadbytečná energie by se měla ukládat do článků vyrábějících elektrolýzou vodík, který by pak Solar Airship One mohla používat v noci. Létat přitom bude ve výšce 6000 metrů a chybět jí nebude ani automatický odmrazovací systém. K přistání si potom vystačí jen s platformou na vodní hladině.

„Je to mise oblétající Zemi s několika piloty na palubě. A jakmile bude dokončena, budou zde příležitosti k přepravě nákladu, ale i lidí. Klidně se do našeho projektu, který mně osobně se líbí, také přidejte,“ uvádí v reportáži SZ Tech další z pilotů lodi, Michel Tognini.

Trojice leteckých celebrit „za volantem“

Loď budou při jejím prvním vzletu pilotovat celkem tři zkušení piloti. První, už představený Bertrand Piccard.

Druhým je francouzský astronaut Michel Tognini, který byl dvakrát, v letech 1992 a 1999, v kosmu, kde strávil dohromady skoro 19 dní.

A třetí je historicky první řídící pilotka, která je paraplegik, Dorine Bournetonová. Ta v roce 1991 ochrnula při letecké nehodě, na létání však nezanevřela a v roce 2003 se zasadila u francouzské vlády o zpřístupnění pilotních licencí pro postižené.

Francouzský tým na vývoji solární vzducholodě pracuje už 20 let. Stojí za ním hlavně podnikatel Jean Lescat a designér letadel Marc Senepart, kteří startup Euro Airship založili v roce 2010, a od té doby se financuje sám. Od července 2020 mezi partnery řadí třeba i nadnárodní podnik Capgemini nabízející řešení pro zpracování dat a umělou inteligenci.

Neúspěšný český projekt solární vzducholodi

O vývoj solární vzducholodi usiloval v roce 2017 i český startup Aeroprag 250. Jeho plavidlo se mělo skládat celkem ze tří trupů plněných heliem a křídla spojující trupy pokrývaly fotovoltaické panely s výkonem až 4,8 MW. Elektřina z nich pak měla pohánět osm elektrických turbínových motorů. Na palubu se mělo vejít až 300 cestujících.

Autoři tuzemského projektu však neuspěli s crowdfundingovou kampaní na serveru Hithit, která měla za cíl vybrat pouze 120 tisíc, k této metě se ani nepřiblížili.

+1

Související témata:
Euro Airship
Solar Airship One
Solární vzducholodě

Doporučované